E-İhracat Terimleri Sözlüğü - A’dan Z’ye E-İhracat Terimleri


E-ihracat ile ilgili karşınıza çıkabilecek tüm terimleri bir arada görebilmeniz için sizlere bu kapsamlı e-ihracat sözlüğünü hazırladık.
Önemli ve daha detaylı açıklanması gereken bazı terimler için özel sayfalar yaptık, bu sayfalara terim
adlarına tıklayarak erişebilirsiniz.

Baş harflerine göre e-ihracat terimlerine ulaşın.
Açık Fatura

(Open invoice) Borçlu olunan tutarı ve ödemenin vadesini gösteren ayrıntılı bir belgedir. Genel olarak fatura satıcılar tarafından muhasebe departmanına veya borçlu olduğu firmanın borçlu departmanına gönderilir. Fatura ayrıca, önceki işlemlerden veya şirketin ödediği geçmiş tutarlardan herhangi bir vadesi geçmiş tutarın olup olmadığını da gösterebilir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Genel olarak arama motorlarının, web sitelerini daha kolay bir şekilde taramasını sağlayan çeşitli düzenlemeleri içerir. Arama motorlarının, arama sonuçlarını listelerken kullandıkları yöntemleri dikkate alarak, sitelerin belirli anahtar kelimelerde daha üst sıralarda yer almasını sağlamak amacıyla yapılan çalışmalardır.

Armonize Sistem Kodu (Harmonized System Code)

Uyumu sağlanmış, tamamlanmış anlamlarına da gelen bu sistem, ticaret yapan ülkelerde karşılıklı olarak ortak tarife ile işlem yapma esasına dayanmaktadır. Uluslararası ticaret mevzusu olan ürünlere sistemli bir şekilde numara ve isim verilmesidir.

A.TR Dolaşım Belgesi

Avrupa Topluluğu ve Türkiye arasında Gümrük Birliği anlaşması üzerine imzalanan belgedir. Dolaşımı serbest olan malların ihracatında, gümrük muafiyetlerinden faydalanmak üzere ihracatçı tarafından düzenlenir.

Antrepo

İthalat veya ihracat yaparken, malın dış etkenlerden zarar görmemesi için korumak amaçlı geçici olarak bekletildiği ambar, depo, ardiye veya hangar benzeri depodur.

Akreditif Lehdar

Akreditif açılan kişi; İhracatçı, menfaattar. Amir bankadan yada teyit bankasından ödeme talebi bulunma hakkı vardır.

Anahtar Kelime

Bir internet sitesine ait sayfaların içeriğini barındıran, kullanıcılara ve arama motorlarına fikir veren kelimelere denir. Arama motorlarında anahtar kelimeleri en doğru yoğunlukta içeren siteler, diğer sitelere göre daha üst sıralarda görüntülenir.

Amir Banka

İthalatçının bankası konumunda, akreditif açan ve şartlara uygun şekilde vesaik ibrazı karşılığında ihracatçı / teyit bankası / görevli bankaya yükümlülüğü olan bankadır.

Akreditif Amiri

Akreditif açtıran kişi; İthalatçı.

Akreditif

(Letter of Credit / Documentary Credit) İhracatçı ile ithalatçı arasındaki ödemede oluşabilecek risk değerlerini belirli ölçülerde sınırlandırıldığı bir ödeme yöntemidir. Amir banka tarafından düzenlenir ve alıcının (ithalatçı) talimatıyla belirli bir tutarda belirli bir vadeye kadar, var olan belgelerin ibrazı karşılığında şartların yerine getirilmesi ile satıcıya ödeme yapacağını taahhüt etmesidir. Alıcı ve satıcıdan bağımsız, sadece belgeler…