E-İhracat Terimleri Sözlüğü - A’dan Z’ye E-İhracat Terimleri


E-ihracat ile ilgili karşınıza çıkabilecek tüm terimleri bir arada görebilmeniz için sizlere bu kapsamlı e-ihracat sözlüğünü hazırladık.
Önemli ve daha detaylı açıklanması gereken bazı terimler için özel sayfalar yaptık, bu sayfalara terim
adlarına tıklayarak erişebilirsiniz.

Baş harflerine göre e-ihracat terimlerine ulaşın.
Dijital Cüzdan

(Digital wallet; Paypal, Alipay) Kullanıcıların ödeme bilgilerini ve şifrelerini sayısız ödeme yöntemleri ve web siteleri için güvenli bir şekilde depolayan bir sistemdir.

Drop shipping

Stoksuz satış olarak da ifade edilir. Stok tutmak yerine, gelen sipariş tedarikçi firmaya direk olarak yönlendirilir. Ürünler tedarikçinin deposundan doğrudan müşteriye ulaştırılır. Bu iş modeli, özellikle e-ticarete yeni başlayan girişimciler tarafından tercih edilir. Sermaye ve işletme giderlerinin düşük olması gibi avantajları vardır.

Dikey E-ticaret

Belirli bir kategoride ürün veya hizmet satışı yapan e-ticaret sitelerine denir. Dikey e-ticarete, niş e-ticarette denir. Bu e-ticaret siteleri, kendi uzmanlık alanlarında çok farklı çeşitte ve seçenekte ürün sunabilirler. Örnek vermek gerekirse, tekstil kategorisi yerine sadece ceket veya elbise satışı yapan dikey e-ticaret sitesi de olabilir.

Demuraj

Dış ticaret işlemlerinde konteynerda yer alan yükün boşaltılması için alıcı (ithalatçı) ve satıcının (ihracatçı) yaptığı anlaşmada belirlenen sürenin aşılması durumunda, konteyner başına alıcı tarafından (navlun dışı) ödenen gecikme bedelidir.

Desi

Kargo işlemlerinde hacimsel ağırlık demektir. Gönderilecek kolinin desisini hesaplamak için en, boy ve yüksekliği birbiri ile çarpılır ve 3000’e bölünür Örneğin 50 cm eninde, 40 cm boyunca ve 30 cm yüksekliğinde bir kolinin desisi 20’dir (50 x 40 x 30 = 60.000 / 3000 = 20). Ebatları büyük olan ürünlerin gönderimi esnasında kargo şirketleri tarafından,…

Dijital ticaret

Elektronik ticaret ve e-ticaret ile aynı anlama gelir. Tüketicilerin İnternet üzerinden dijital veya fiziki ürünleri satın almasına denir. Yani, ticaretin dijital, elektronik olarak gerçekleşmesi durumudur.

Dijital Pazarlama

Bir iş veya markanın desteklemesi ve tanıtımını yapmak amacıyla, internet üzerinden yapılan bütün pazarlama yöntemlerine denir.

Dış ticaret

İthalat ve İhracatın tümüne denir.

Damping

Türkiye’ye ihraç edilen bir ürünün, normal değerinde olan diğer benzerinin altında olmasıdır.