E-İhracat Terimleri Sözlüğü - A’dan Z’ye E-İhracat Terimleri


E-ihracat ile ilgili karşınıza çıkabilecek tüm terimleri bir arada görebilmeniz için sizlere bu kapsamlı e-ihracat sözlüğünü hazırladık.
Önemli ve daha detaylı açıklanması gereken bazı terimler için özel sayfalar yaptık, bu sayfalara terim
adlarına tıklayarak erişebilirsiniz.

Baş harflerine göre e-ihracat terimlerine ulaşın.
Küşat

Eşya sahiplerinin gümrüğe gelen malları için, GTİP tespiti, menşei gibi, doğru beyanname almak adına muayene etme, numune alma veya tartma hakkıdır.

K.D.V. İadesi

İade hakkı doğuran işlemlerde, kdv indirimi yada iadesinin yapılmasıdır.

Katma Değerli İşlemler

Müşteri talepleri doğrultusunda, depolarda yapılan etiketleme, ambalajlama, katlama, aktarma, ayırma, iade işlemleri, imha, barkod işlemler ve bakım-onarım gibi işlemleridir.

Katma Değer Vergisi (K.D.V)

Her türlü mal ve hizmet ithali için yurt içi satış ve teslimi için dolaylı olarak alınan vergidir.

Kapıda Ödeme

(Cash On Delivery) Bir e-ticaret sitesinden sipariş verilen ürünün kargo firması tarafından tüketiciye teslim edilirken tahsil edilen ödeme türüdür.

Kargo Takip Sistemi

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde, müşterinin aldığı bir ürünü kargolama ve teslimat sürecinden haberdar olmasını sağlayan sistemdir. Ürünün kargoya verilip verilmediğini, kargoya verildiyse o anda nerede olduğunu, tahmini teslim zamanının takip edilmesini sağlar.

Konsolidasyon

Küçük miktarlı yükleri, taşımada tasarruf sağlamak amacıyla birleştirerek, büyük yükleme partileri oluşturmaktır.

Konsinye İhracat

Kesin satışı daha sonraya bırakılan eşyanın, yurt dışındaki alıcılara, komisyoncu, şube yada temsilciliklere ihracat edilmesidir.

Konşimento (sevk belgesi)

Uçak, tren yada gemi aracılığıyla yapılan taşımacılıkta, malın taşınmak üzere teslim alındığını ve gönderildiği noktadaki konşimento sahibine teslim edileceğini gösteren kıymetli evrak niteliğindeki belgeye denir.