E-İhracat Terimleri Sözlüğü - A’dan Z’ye E-İhracat Terimleri


E-ihracat ile ilgili karşınıza çıkabilecek tüm terimleri bir arada görebilmeniz için sizlere bu kapsamlı e-ihracat sözlüğünü hazırladık.
Önemli ve daha detaylı açıklanması gereken bazı terimler için özel sayfalar yaptık, bu sayfalara terim
adlarına tıklayarak erişebilirsiniz.

Baş harflerine göre e-ihracat terimlerine ulaşın.
Mobil Ödeme

GSM operatörleri aracılığıyla ödeme yapılan bir sistemdir. Bu ödeme sisteminde cep telefonu numarası ile giriş yapılır ve gelen SMS bildiriminin onaylanması ile ödeme gerçekleşmiş olur. Operatör, müşteriden ödeme tutarını hat  üzerinden hazır krediden düşerek ya da bir sonraki faturaya yansıtarak tahsilat gerçekleştirir. Firmanın mobil ödeme yöntemini kullanabilmesi için bir GSM operatörü ile “üye işyeri” anlaşması…

Menşe

Ürünün, eşyanın veya malın hangi ülkede üretildiğini ifade eden; köken anlamında ekonomik kimliğini gösterir.

Mahrece İade

Ürünün verilen siparişe uygun olmaması durumunda ya da arızalı olması gibi nedenlerle, alıcı tarafından kabul edilmeyen eşyaların geri gönderilmesidir.

Matrah

Bir verginin miktarını belirlemek için esas alınan değerdir.

Mal Bedeli

Satıcının varış limanına malını gönderebilmesi için gerekli olan tüm giderleri ve navlunu ödemesidir. CFR, satıcının ihraç için malları gümrükten geçirmesi gerektiğini ifade eder. (Cost and Freight) (Navlun)

Mal Mukabili

(Open Account / Cash Against Goods) Dış ticarette kullanılan bir ödeme yöntemidir. İhracatçı tarafından ürünlerin yüklenmesi ve belirli bir süre sonra da mal bedelinin ithalatçı tarafından ödenmesi şeklinde çalışır.

Mikro ihracat

Yurt dışına yapacağınız satışın 150 kg ve 7.500 EUR’dan az olacak şekilde yapılmasına denir.