E-İhracat Terimleri Sözlüğü - A’dan Z’ye E-İhracat Terimleri


E-ihracat ile ilgili karşınıza çıkabilecek tüm terimleri bir arada görebilmeniz için sizlere bu kapsamlı e-ihracat sözlüğünü hazırladık.
Önemli ve daha detaylı açıklanması gereken bazı terimler için özel sayfalar yaptık, bu sayfalara terim
adlarına tıklayarak erişebilirsiniz.

Baş harflerine göre e-ihracat terimlerine ulaşın.
Pazaryeri

(Marketplace)Yabancı bir ülkenin kendi mallarını satma olanağı bulduğu ülkedir. Ayrıca şirketlerin (ve tüketicilerin) mal ve / veya hizmet sattığı çevrimiçi platform anlamına da gelir.

PCI-DSS

Güvenlik standartları ve seviyelerine göre sahip olunabilen, e-ticaret sitelerine verilen PCI-DSS uyumluluğu sertifikasıdır. E-ticaret firmasının bu uyumluluğu taşıması; kart bilgilerinin güvenlik duvarıyla korunduğu, kart bilgilerinin sadece gerekli kısımlarının firma tarafından depolanması, depolama işleminin virüs ve saldırılara karşı korunduğu anlamlarına gelir. Bir e-ticaret firması PCI-DSS uyumluluğuna sahip ise müşteriler güvenle online alışveriş yapabilirler.

Parsiyel

Kelime olarak parça eşya taşımacılığı olan parsiyel; farklı kişilerin mallarının aynı güzergaha gitmeleri halinde tek bir taşıma lojistiğine dahil olmalarıdır. buradaki amaç, aynı aracı kullanarak ekonomik taşıma maliyeti oluşturmaktır.