E-İhracat Terimleri Sözlüğü - A’dan Z’ye E-İhracat Terimleri


E-ihracat ile ilgili karşınıza çıkabilecek tüm terimleri bir arada görebilmeniz için sizlere bu kapsamlı e-ihracat sözlüğünü hazırladık.
Önemli ve daha detaylı açıklanması gereken bazı terimler için özel sayfalar yaptık, bu sayfalara terim
adlarına tıklayarak erişebilirsiniz.

Baş harflerine göre e-ihracat terimlerine ulaşın.
Sınırda Teslim

(Delivered Ex Ship) (DES) Satıcının teslimat için sorumluluğunun, malları gümrükten geçirip, sınırda belirlenmiş olan noktada ancak bitişik ülkenin gümrük sınırından önce emre hazır tutulmasıyla sona ermesidir. Söz konusu sınır, her zaman nokta ya da yer belirtilerek kesin bir şekilde tanımlanmış olması önemlidir.

Sanal Kart

Nakit paraya dayalı kart tabanlı elektronik ödeme alternatifidir. Kredi kartınıza bağlı olarak açılır ve kartın fiziki olarak bulunmadığı tüm alışverişlerde kullanılabilen ve asıl kredi kart özelliklerini taşıyan bir kredi kartı numarasıdır.

Sanal Mağaza

İnternet üzerinden satış yapan firmaların web sitelerine sanal mağaza denir. Perakende e-ticaret sitelerine sanal mağazalar diyebiliriz.

Sanal POS

Klasik alışveriş mağazalarında kredi kartı ve banka kartı ile yapılan alışverişlerde kullanılan POS cihazlarının, e-ticaret firmalarının kullanımı için sanal ortama uyarlanmış halidir.

SSL Sertifikası

İnternetten alışveriş yaparken, e-ticaret firmasının ödeme sayfasına yazacağınız kredi kartı bilgilerinizin kopyalanmaması için bilgileri şifreleyerek bankaya aktarmaya yarayan bir güvenlik önlemidir.

Standardizasyon

Belirli bir faaliyet için ekonomik fayda sağlamak amacıyla, ilgili bütün tarafların yardımı ve iş birliği çerçevesinde kurallar koyma ve uygulama işlemidir.