Türkiye’nin coğrafi konumu, yakın çevresindeki bölgelere yapılacak e-ihracat gönderimleri için avantaj sağlıyor. Bu konumda en iyi bölgelerden biri de AB ülkeleridir. Yüksek nüfusu, gelir seviyesi ve internet penetrasyonu ile AB ülkeleri e-ihracat potansiyeli en yüksek pazarlardan biri olarak öne çıkıyor. Peki getirisi yüksek bu pazarda e-ihracat yapmak hangi noktalara değinmeliyiz?

Avrupa Birliği’ndeki müşteri profilleri incelendiğinde öne çıkan bazı sonuçlarla, AB ülkelerine e-ihracat yaparken önem verilmesi gereken hususları 7 maddede sıralayabiliriz.

Alışveriş yaptıkları markanın iş sadakatine bakıyorlar
Avrupa e-ticaret ve sınır ötesi alışverişlerde bilinçli ve ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılamak isteyen bir tüketiciye sahiptir. Bu nedenle Avrupalı tüketicilere ürün kalitesinden teslimata kadar güven verilmelidir.

Tüketicilerin sınır ötesi satın alımlarda, teslimatlarını takip edebilmeleri önemli
Ofcom’un İletişim Pazarı Raporuna göre, Avrupa’da alışveriş yapanların çoğu teslimatlarının bildirim yoluyla veya aktif takip sağlayıcısıyla; %63’ü ise teslimatın her aşamasında e-posta onayı bekliyor.

Avrupalı müşteriler online alışverişlerde oldukça talepkar ve kişiselleştirilmiş müşteri hizmetinden memnun kalıyor
Memnun olmadıkları durumlarda da görüşlerini markalara sosyal medya üzerinden bildirmeyi hızlı ve kolay buluyor. Bu nedenle e-ihracatta müşteri hizmetlerini planlı bir şekilde yürütmek için teknolojik desteklerle memnuniyet sağlanarak müşteri sadakati hedeflenmelidir.

Sosyal medyayı aktif olarak kullanmak gerekiyor
İnternet ve sosyal medya kullanımının oldukça fazla olduğu Avrupa’da, tüketiciler marka hakkında bilinirliğe en çok sosyal medya üzerinden hakim oluyor.

Alışveriş tercihlerinde en çok pazar payı hazır giyimde
Avrupa’ya e-ihracat gönderilerinde uygulanan gümrük muafiyetleri sınırı 22 EUR olması, hazır giyimi daha da avantajlı hale getiriyor. Ülkemizde hazır giyim sektörünün geniş çerçevesi düşünüldüğünde Avrupa’daki tüketicilere hazır giyim e-ihracatı yapmak ulaşılabilir bir hedeftir.

Ödeme yöntemlerinde çeşitlilik sunmak önemli
Avrupa’da tüketicilerin %54’ü ödeme seçeneklerinde kredi kartı, %39’u PayPal kullanıyor. Doğu Avrupa’da ise tüketicilerin %36’sı kapıda ödemeyi kullanırken, bu oran Batı Avrupa’da sadece %4’tür. Almanya ve İsviçre’deki online alışveriş yapanların kullandığı ödeme yöntemi ise faturadır. Bu tür yerel bilgiler, piyasada doğru genişleme açısından önemlidir.

Hızlı teslimat ve gelişmiş lojistik hizmet
Kaliteli ürün ve iyi hizmet anlayışına uygun teslimat çözümlerini de eklersek, Türk işletmelerinin Avrupa pazarında başarı şansı artacaktır. Bunun en önemli bileşenlerinden biri olan lojistik ve gümrükleme çözümleri odaklanma isteyen noktadır. Avrupa’daki tüketicinin beklentisini lojistik hizmetle de uçtan-uca teslimat çözümleri sağlayarak, e-ihracat ile ilgili tüm aşamalarda size yardımcı olabilen, gümrükleme işlemlerinde destek verebilecek bir lojistik iş ortağıyla sağlanabilir. Ancak bu şekilde Avrupa’daki yüksek standartları yakalamakta kolaylık olacaktır.