E-ihracat yaparken hedef kitleye ulaşmanın yollarından biri de, kendi web sitenizi oluşturmadan pazar yerlerinde satış yapmaktır. Pazar yerlerinde ürünlerinizi listelemeden önce hangi ülkelere yönelmeliyim derseniz, Adım Adım E-İhracat Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Çevrimiçi pazar yerleri, dünyanın her yerinden tüketiciler arasında yaygın olarak popüler olan ve genellikle çevrimiçi bir satıcı olarak, geniş ve kullanıma hazır bir müşteri tabanına ulaşma platformu sunan kanallar sunmaktadır. Ancak hangisinin işinize uygun olduğunu belirlemek zor olabilir.

Bunun için dünyada en çok hangi pazar yerleri kullanılıyor, ne kadar müşteri potansiyelleri var ve hangi ülkelerde varlık gösterdikleri gibi bilmeniz gereken bazı önemli bilgileri sağladık.


Amazon: Dünyanın en büyük e-ticaret şirketidir. 14 ülkedeki pazarlarda faaliyet göstermektedir. Bunlar;  ABD, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Meksika, Hollanda, İspanya ve İngiltere Amazon, Amazon Business olarak adlandırılan işletmeler için ayrı pazar yerleri işletmektedir.

Bonanza: 10 milyondan fazla ürün içeren, satıcı dostu bir pazardır. Listeleme ücreti ve aylık mağaza ücreti yoktur. Kanada, İngiltere, Fransa, Hindistan, Almanya, Meksika ve İspanya’da faaliyet göstermektedir.

eBay: 24 ülkede satış siteleri vardır. Bunlar;  ABD, Kanada, Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Hollanda, Polonya, İspanya, İsviçre, İngiltere, Avustralya, Çin, Hong Kong, Endonezya, Japonya, Malezya, Filipinler, Singapur, Tayvan, Tayland ve Vietnam.


Etsy: Yaratıcı ve el yapımı ürünlerin satıldığı küresel bir pazardır. Etsy, satıcıların başarılı olmasına yardımcı olmaya odaklanarak, ürünlerin listelenmesini ve satış yapmaya başlamayı kolay ve ucuz hale getirmiştir. Site yılda yaklaşık 30 milyon müşteriye hizmet vermektedir.


Jet: Jet, Walmart tarafından kurulan, ancak bağımsız olarak çalışan bir sitedir. Satıcılara karlılıklarını optimize etmek için bir kural motoru sunar. Site günlük milyonlarca ziyaretçi almaktadır.


Wish: Yaklaşık 100 milyon yıllık ziyaretçiye sahip olan bir pazar yeridir. Ürünlerin çoğu düşük fiyatlıdır. Wish, dünyanın en çok indirilen alışveriş uygulamasıdır.

Allegro: 15 milyondan fazla müşterisi ve 70 milyon aylık ürün satışıyla en büyük Polonya pazarıdır. Tüm iş Polonya’da yürütülmektedir.


Asos: Genç müşteri kitlesini hedef alan İngiltere merkezli bir pazardır. 80.000’den fazla ürün satıyor ve ayrıca Avustralya, ABD, Fransa, Almanya, İspanya, Rusya ve İtalya’da pazar yerleri vardır.


Cdiscount: Yaklaşık 1 milyon günlük ziyaretçisi olan bir Fransız pazar yeridir. Yıllık satışlarda 2 milyar € ‘yu aşan, geniş bir kategoride ürünler satmaktadır.


Fruugo: 32 ülkede faaliyet gösteren İngiltere merkezli bir pazardır. Satıcılar bir kez kayıt olduğunda bu ülkeler arasında satış yapabilme avantajı vardır. Ayrıca site 21 para birimini ve 17 dili desteklemektedir.


Otto: Otto 1995’te piyasaya giren popüler bir Alman pazar yeridir. Satıcılar Otto üzerinden Alman pazarını hedefleyebilir, ancak ürün bilgilerinin yerelleştirilmesi gerekir.


PriceMinister: Rakuten’e ait bir Fransız pazar yeridir. Fransa’da en çok ziyaret edilen beşinci e-ticaret sitesidir. Satıcı olma programında, uzun vadeli sözleşmeler olmadan kolay kurulum sağlama anlayışı vardır.

Zalando: Avrupa’da birçok ülkeye yayılmış bir Alman pazar yeridir. Başlangıçta Zappos’u (ABD’deki ayakkabı sitesi) örnek almayı denedi. Ancak bir adım öne geçerek Avrupa’daki en büyük e-ticaret portallarından biri haline geldi. 22 milyondan fazla müşterisi vardır. Markasını temsil eden 2.000 satıcı, 250.000’in üzerinde ürün satmaktadır.

 

Hepsiburada/Hepsiglobal:  Türkiye’deki e-ticaret pazarının önemli temsilcilerinden biri olan Hepsiburada, tıpkı Amazon ve Aliexpress gibi dünya geneline satış yapmaktadır. Yaklaşık 250 bin çeşit ürün dünyanın her yerine gönderilerek, Türk satıcıları dünyaya açmaktadır.


Americanas: Yaklaşık 500.000 ürün ve 10 milyon müşteriye sahip Brezilyalı bir çevrimiçi pazardır. Sitenin 20.000’i aşkın B2C ve B2B pazar satıcısı vardır. Şirket ayrıca Submarino’ya da sahiptir.


Submarino: Birçok kategoride ürün satışı yapılabilen popüler bir Brezilya pazarıdır. Americanas şirketinin bir parçasıdır. Satıcılar, her iki sitede de benzer satış işleminden yararlanabilir.


AliExpress: AliExpress, Çin dışındaki alıcıları hedefleyen bir pazardır. Global bir İngilizce siteye sahiptir ve 15 farklı dili desteklemektedir. Bunlar; Rusça, Portekizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Felemenkçe, Türkçe, Japonca, Korece, Tayca, Vietnamca, Arapça, İbranice ve Lehçe’dir.


JD.com: 300 milyondan fazla kullanıcısı olan bir Çin pazarıdır. Ayrıca İspanya, Rusya ve Endonezya’da da satış yapılmaktadır. Binlerce tedarikçi ve kendi lojistik altyapısı ile dünyanın en büyük pazarlarından biridir.


Lazada: Alibaba Group’un sahibi olduğu Lazada, Endonezya, Malezya, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam’da faaliyet göstermektedir. Lazada’da binlerce satıcı yıllık satışlardan yaklaşık 1,5 milyar dolar kazanıyor.

Rakuten: 18 milyondan fazla ürün satışı yapılan büyük bir Japon pazar yeridir. 20 milyondan fazla müşteriye hizmet vermektedir. Ayrıca ABD’de bir varlığı bulunmaktadır.

 

Souq: Orta Doğu’da özellikle Birleşik Arap Emirlikleri’ni hedef alan Amazon’a ait bir pazardır. Her ay sitede milyonlarca müşteri alışveriş yapmaktadır.


VIP.com: Anlık satışlara odaklanan bir Çin pazarıdır. Yaklaşık 60 milyon aktif kullanıcıya ve 20.000’den fazla markaya sahiptir. Çin dışından perakendeciler bu pazarda ürün satabilir.

Jumia: 1,2 milyar potansiyel müşteriyi temsil eden, 14 ülkede faaliyet gösteren bir Afrika pazarıdır. Yaklaşık 50.000 satıcıya sahiptir. Afrika’daki en büyük pazardır ve Afrika’daki nüfusun yaklaşık yüzde 80’ini kapsamaktadır.


MyDeal: 2.000’den fazla kategoride, 200.000 ürün içeren bir Avustralya pazarıdır. Satıcılar, katılmadan önce  ürün kalite kontrolünden geçmektedir.