Her sektörde olduğu gibi E-İhracatta da özel terimler kullanılmaktadır. Bu terimleri bilmek e-ihracat yaparken işlerin nasıl yürüdüğünü takip edebilmek adına oldukça önemlidir. E-İhracatta daha verimli bir şekilde çalışarak başarılı olabilmek için bu terimlerin ne anlama geldiğini ve nerelerde kullanıldığını bilinmesi gerekmektedir. Aşağıda E-İhracat yapmaya başladığınızda mutlaka karşılaşacağınız 10 terim ve açıklamaları yer almaktadır. Bu terimleri öğrenerek e-ihracat yolculuğunuzun çok daha kolay ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

Armonize Sistem Kodu (Harmonized System Code): Uyumu sağlanmış, tamamlanmış anlamlarına da gelen bu sistem, ticaret yapan ülkelerde karşılıklı olarak ortak tarife ile işlem yapma esasına dayanmaktadır. Uluslararası ticaret mevzusu olan ürünlere sistemli bir şekilde numara ve isim verilmesidir.

A.TR Dolaşım Belgesi: Avrupa Topluluğu ve Türkiye arasında Gümrük Birliği anlaşması üzerine imzalanan belgedir. Dolaşımı serbest olan malların ihracatında, gümrük muafiyetlerinden faydalanmak üzere ihracatçı tarafından düzenlenir.

B2C: (Business to Consumer – İşletmeden Tüketiciye) İşletmeden müşteriye ulaşan e-ticaret modelidir. Online alışveriş mağazaları bu sistemde oldukça kullanılan bir yöntemdir.

Dijital Cüzdan: (Digital wallet; Paypal, Alipay) Kullanıcıların ödeme bilgilerini ve şifrelerini sayısız ödeme yöntemleri ve web siteleri için güvenli bir şekilde depolayan bir sistemdir.

Desi: Kargo işlemlerinde hacimsel ağırlık demektir. Gönderilecek kolinin desisini hesaplamak için en, boy ve yüksekliği birbiri ile çarpılır ve 3000’e bölünür. Yurt dışı desi hesaplamalarında ise en, boy ve yükseklik birbiri ile çarpılır ve 5000’e bölünür. (Uzunluk*derinlik*yükseklik/5000)

Dijital ticaret: Elektronik ticaret ve e-ticaret ile aynı anlama gelir. Tüketicilerin İnternet üzerinden dijital veya fiziki ürünleri satın almasına denir. Yani, ticaretin dijital, elektronik olarak gerçekleşmesi durumudur.

ETGB: Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi

Entegrasyon: Kelime karşılığı bütünleştirmedir. E-ticaret sitelerindeki kullanımı ise, sitelerin farklı sistemlerle uyumlu bir şekilde çalışabilmesidir.

E-fatura: Elektronik ortamda düzenlenen faturadır.

E-ticaret: Herhangi bir ürün veya hizmetin çeşitli ödeme yöntemleri sağlanarak internet sitesi üzerinden ticaret yapılmasıdır.

GTİP: Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu; ticarette malların tanımını ve ayrımını yapmak için ürünlere rakamsal olarak verilen kodlardır. Tarife Cetvelinin yerine kullanılır.

Gümrük Tarife Cetveli: Türk Gümrük Tarife Cetveli (TGTC), eşyanın niteliklerine göre sistematik olarak numaralandırılmasına dayanan sınıflandırma ve tabi olunan gümrük vergisi oranlarını gösteren cetveldir.

Gümrük Vergisi Ödenmemiş Teslimat: (Delivered Duty Unpaid) (DDU) Gümrük Vergisi ve Harçlar varış noktasındaki gümrükte hesaplanır ve müşteriniz (Alıcı) ile iletişime geçilerek ödeme yapması talep edilir. Müşterinin olası itirazları veya siparişini iptal etmesi durumunda paketin gümrüklemesi yapılamaz ve iade yapılması mecbur olabilir ve şirketiniz adına (mecburi) iade masrafları çıkabilir.

Gümrük Vergisi Ödenmiş Teslimat: (Delivered Duty Paid) (DDP) Gümrük Vergisi ve Harçlar hesaplanır ve tarafınıza (şirketiniz adına) fatura edilir. Müşteriniz (Alıcı) için sürpriz gümrük masrafları çıkmaz.

HS Code: Harmonized System Code, Armonize Sistem, GTİP ile eşdeğerdir.

Mikro İhracat: Yurt dışına yapacağınız satışın 150 kg ve 7.500 EUR’dan az olacak şekilde yapılmasına denir.

Pazaryeri: (Marketplace)Yabancı bir ülkenin kendi mallarını satma olanağı bulduğu ülkedir. Ayrıca şirketlerin (ve tüketicilerin) mal ve / veya hizmet sattığı çevrimiçi platform anlamına da gelir.

Sanal Mağaza: İnternet üzerinden satış yapan firmaların web sitelerine sanal mağaza denir. Perakende e-ticaret sitelerine sanal mağazalar diyebiliriz.

Uluslararası Taşıma: Bir ülkeden diğer bir ülkeye transit ya da doğrudan, karayolu, denizyolu, demiryolu veya havayolu aracılığıyla yapılan taşımadır.

Havayolu Taşıma Senedi (Konşimentosu): (Air Waybill – AWB) Uluslararası havayolu taşıma şirketlerince düzenlenen ve malların belirlenen yere taşınmak üzere teslim alındığını belirten ve yapılacak taşımanın sözleşmesini de içeren belgedir.