Online kanallar aracılığı ile yurt dışından bireysel müşteri adına KDV’siz fatura kesilmesi ve mikro ihracat olarak çıkışının yapılmasına e-ihracat deniyor. Yani e-ihracat ile yurt dışında müşterilere ulaşıp KDV’siz olarak ürünlerinizi iletmeniz ve döviz geliri elde etmeniz mümkündür. Peki, nasıl olacak?

Mikro İhracat Nedir?

E-ihracatı anlatabilmek için öncelikle mikro ihracattan bahsetmek gerekiyor. Adından anlaşılabileceği gibi mikro ihracat, ufak paketlerin ihracat edilmesini anlatmak için kullanılıyor. Bir gönderinin mikro ihracata dahil olabilmesi için 300 kilogram ve 15.000 € sınırının altında kalması ve Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) doldurularak yurt dışına gönderilmesi gerekiyor. E-ihracat gönderilerinin tamamı, mikro ihracat kapsamında yer alıyor. Mikro ihracat yapabilmek için iki şeye ihtiyaç duyuluyor. Birincisi Türkçe düzenlenmiş olan KDV’siz faturadır. İkincisi ise gümrükte ihracat kaydı açılmasıdır. Geçmiş yıllarda ihracat yaptıysanız ve gümrükte kaydınız bulunuyorsa ihracat kaydı ile uğraşmanıza gerek yoktur.

ETGB Nedir?

ETGB ya da yukarıda da belirttiğimiz uzun ismiyle Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı, 300 kilogram ve 15.000 €’dan küçük gönderilerin hava yolu aracılığı ile gönderilmesi için düzenlenen belgedir. Adından anlaşılabileceği gibi elektronik olarak düzenleniyor. Diğer birçok gümrük işleminden farklı olarak, ETGB için gümrük müşavirinden yardım alınmasına gerek yoktur. Tüm işlemler sizin adınıza GOB2C gibi operatörler tarafından sağlanır.

B2C Nedir?

E-ihracatın bir diğer önemli kavramı ise uzun hali Business to Consumer olan B2C’dir. Temel olarak bir işletmeden nihai tüketiciye ürünün gönderilmesi olarak adlandırılabilir. Bir gönderinin e-ihracat kapsamında değerlendirilebilmesi için B2C kapsamında yer alması ve sizden doğrudan bir kişiye gönderilmesi gerekiyor.

Yurt Dışında Müşteri Nasıl Bulunur?

E-ihracat için olmazsa olmaz olan diğer bir konu ise tabii ki yurt dışından müşteri bulmaktır. Bunun için çeşitli yol ve yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Ebay, Amazon, Joom ve Ceneo gibi pazaryerlerine satıcı olarak giriş yapabilirsiniz. Böylece burada yer alan kullanıcılardan sipariş almanız mümkün hale gelir. Son yılların popüler yöntemlerinden biri ise sosyal medya kanalları ile satış yapmaktır. Bunun için en başarılı mecralar ise Facebook ve Instagram’dır. Pazaryerlerinden farklı olarak Instagram ve Facebook’ta, Facebook Business aracılığı ile reklam yapmanız mümkün. Tabii ki tüm bu süreç içerisinde ürünlerinizi satış yapacağınız dilde anlatmanız gerecek. Örneğin Rusya’ya ayakkabı satmak için Rusça bir tanıtım metni yazmak zorundasınız. Ayakkabı daha çok 18-25 yaş aralığında yer alan genç erkeklere hitap ediyorsa bu grubu Facebook Business aracılığı ile hedeflemelisiniz.

E-İhracat Ürünü Nasıl Gönderilir?

E-ihracatın en önemli özelliği kargo ile kolayca gönderinin yapılabilmesidir. Paketinizi ve Türkçe hazırlanmış KDV’siz faturanızı hazırladıktan sonra GOB2C gibi bir operatöre vermeniz yeterlidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunur. Örneğin Instagram aracılığı ile çok sayıda sipariş alabilirsiniz ve bu siparişleri çabuk bir şekilde işleme koymanız gerekir. Bir diğer sorun ise süredir. Bir ürünü ortalama 2 hafta içerisinde göndermeniz gerekir.

GOB2C ile E-İhracat Sürecini Hızlandırın

GOB2C ile ETGB ve toplu gönderi gibi işlemleriniz kolayca halledilir. GOB2C ile yapabilecekleriniz şöyle:

  • Gönderiniz ile beraber Türkçe ve KDV’siz faturanızı GOB2C’ye iletmeniz durumunda ETGB hemen tamamlanır.
  • Aldığınız yüzlerce siparişi Excel formatında GOB2C ile paylaşmanız yeterlidir. Ürünleriniz, GOB2C tarafından müşterilere hızla iletilir.
  • GOB2C ile 5.90 €’dan başlayan fiyatlarla e-ihracat gönderinizi müşterilerinize iletebilirsiniz. Ayrıca gönderilerinizin ücretini kolayca hesaplamanız mümkün.
  • GOB2C ile tüm ürünleriniz sigortalı olarak müşteriye ulaştırılır ve zararınız kolayca karşılanır.