Dünya’nın her yerinden müşteri profiline ulaşmak isteyen şirket ve bireyler, e-ihracatın birçok avantajından yararlanabilir. Bu avantajları en iyi şekilde değerlendirmek için pazar analizinden fiyatlandırmaya, ödemeden müşteri hizmetlerine kadar e-ihracatta başarıyı yakalamak için uyulması gereken 10 altın kuraldan bahsedeceğiz.

 

  1. Hedef Pazar Belirlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-İhracat yapmadan önce hedef pazar araştırılarak analiz edilmelidir. İşletme E-İhracat yaparken ihtiyaçlarını karşılayabileceği ve zaman içerisinde bunu süreklilik haline getirebileceği pazarı seçmelidir. Bunun için hedef olabilecek pazarların yapısı, rekabet durumu ve müşteri ihtiyaçları gibi özelliklere dikkat edilmelidir. Güçlü rakiplerin olduğu pazarlarda müşteri bulmak daha az rakibin bulunduğu pazarlara göre daha zordur. Bu sebeple hedef pazar belirlenirken pazarın durumu ve rekabet durumuna dikkat ederek pazarla ilgili demografik özellikler araştırılmalı ve e-ihracat stratejisi bu doğrultuda oluşturulmalıdır.

  1. Web Sitesinin E-İhracata Uygun Olarak Özelleştirilmesi

E-İhracat yapmaya karar verdiğinizde öncelikli olarak yapmanız gerekenlerden bir tanesi web sitenizin uygun hale getirilmesidir. E-Ticaret siteniz e-ihracata uygun hale getirildiğinde hedef pazardaki müşterilere ulaşabilecek ve sipariş alabileceksiniz. 

  1. Dil Seçeneklerinin Eklenmesi

E-İhracat yapabilmeniz için yapılması gerekenlerden biri de e-ticaret sitenizin dil ayarının yapılmasıdır. Siteniz hedef ülkenin dilinde gösterilmelidir. Böylece hedef pazardaki kişilerin çok daha kolay bir şekilde sitenizden alışveriş yapabilecektir.

  1. Para Birimi Seçenekleri

Sitenizdeki ürünlerin fiyatları ziyaretin gerçekleştiği ülkenin para biriminde gösterilmelidir. Bununla birlikte sitenizde farklı para birimleri için kur hesaplaması yapılabilmelidir. Böylelikle hedef pazardaki kişiler siteyi rahat bir şekilde kullanacak ve kendi para birimlerinde göründüğü için kolaylıkla alışveriş yapabileceklerdir.

  1. Fiyatlandırmanın Ülkelere Göre Belirlenmesi

E-İhracattaki en önemli özelliklerden biri fiyatlandırmanın ülkelere göre belirlenmesidir. Aynı ürüne farklı ülkelerde pazarın niteliği ile orantılı olarak fiyat belirlenmesi gerekmektedir.

  1. Farklı Diller için SEO çalışmaları

E-Ticaret siteleri hedef ülkenin dil özelliklerine göre yapılandırıldığında arama motoru optimizasyonu yapılarak hedef ülkede arama motorlarında ilk sıralarda yer alması sağlanmalıdır. Hedef kitle tarafından daha çok sitenin tıklanması ve alışverişin artması için önemli olan SEO çalışması, sitenin kullanıldığı ülkenin dilinde yapılmalıdır.

  1. Lojistik Entegrasyonların Sağlanması

Sipariş edilen ürünlerin müşterilere sorunsuz bir şekilde ulaştırılması için en önemli adım lojistik entegrasyonunun yapılmasıdır. Lojistik entegrasyonları siparişlerin sevkiyat süreçlerine hazır hale getirilebilmesi için markaların ihtiyaç ve iş yapış modellerine göre yapılandırılması gerekmektedir.

  1. Müşteri Hizmetleri

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların kafalarındaki soruların yanıtlanabilmesi için hedef pazardaki kişilerin dilinde müşteri hizmetleri desteği vermelisiniz. Böylece müşterilerinizle birebir iletişime geçebilir, kafalarındaki soruları yanıtlayarak alışveriş yapmaya teşvik edebilirsiniz.