Satış Yapacağınız Ülkelere Göre Farklı Ödeme Yöntemleri Sunmalısınız

Yurt dışı pazarına yönelik çalışmalar yapacaksanız; hedef pazardaki tüketicilerin çevrimiçi alışveriş alışkanlıklarını iyi analiz etmelisiniz ve onların en çok kullandığı ödeme yöntemlerini belirleyerek e-ticaret sitenize uygulamalısınız. Küresel satışlarda kredi kartı haricinde, belirlediğiniz hedef ülkelerde ya da küresel pazarlarda en çok kullanılan ödeme yöntemlerini sitenize entegre etmelisiniz.

Hedef ülkeye yönelik dil seçenekleri

E-İhracat yapabilmek ve yurt dışındaki müşterinize ulaşabilmenin ilk yolu, web sitenizde çoklu dil seçeneklerinin mevcut olmasıdır. İngilizce en çok kullanılan dil olsa da satış yapacağınız hedef ülkelere göre farklı dil girişlerini yapmalısınız. Tüketicilerin kendi dilinde ürün açıklamalarını okumaları, web sitenizde gezinmesi; kendi para biriminde ödeme yapması kadar kişiselleştirilmiş bir hizmet olarak önemlidir.

Küresel Arama Motorlarında Öne Çıkmak İçin SEO Çalışmaları Yapmalısınız

Belirlediğiniz hedef ülkeye yönelik satışlar yapmanız için web sitenizin dil seçeneğini o ülkenin diline uyumlu hale getirmeli ve sitenizdeki içerikleri de bu dille hazırlayarak SEO çalışmalarına da uyarlamalısınız. Bunun sadece İngilizce dil seçeneğinde de yapabilirsiniz. Bu şekilde bir çalışma yapmadığınızda arama motorlarında farklı dillerde yapılan arama sorgularında yer almayacağınız için organik olarak trafik elde etmeniz bir hayli zorlaşacaktır.

SEO Çalışmalarını Birden Fazla E-ticaret Sitesi Açarak da Yapabilirsiniz

Tek bir site üzerinden fiyat politikası belirlemek, kargo maliyetlerini ve ürün içeriklerini doğru bir şekilde aktarmak ve yönetmek kimi zaman mümkün olmayabilir. Bu durumda hedeflediğiniz ülkelere göre farklı e-ticaret siteleri kurabilirsiniz. Ayrı e-ticaret siteleriyle doğrudan ilgili bölgeye yönelik ödeme seçenekleri sunabilir, ürün içeriklerini ve SEO çalışmalarını da doğrudan hedef dile odaklı yapabilirsiniz. Bu sayede hedef kitlelere yönelik kişiselleştirilmiş daha iyi hizmet sunabilirsiniz.

Markalaşmaya Önem Verin

Satış yapacağınız ülkelerdeki tüketiciler, markanızı muhtemelen daha önce duymamış olacaklar. Bu nedenle tüketiciye imaj vermek için markanızı öne çıkarmanız önemlidir. Bunu yaparken gerek web siteniz üzerinde gerekse yapacağınız pazarlama çalışmalarında marka bilinirliğini üst seviyeye taşıyacak adımlar atmalısınız.

Marka bilinirliğini artırmak ve işinizin reklamını yapmak için yabancı dilde paylaşımlar yapacağınız sosyal hesapları açabilirsiniz. Bu platformlar doğrudan hedef ülkeye yönelik takipçileri hedeflemek ve reklam kampanyaları oluşturmak için iyi bir seçenektir.

Yerelleşmeye Odaklanın

E-ticaret sitenize giren bir müşteri, ürününüzü veya ürün hakkında verdiğiniz açıklamaları anlamadığı takdirde sitenizden alışveriş yapmayacaktır. Nitekim küresel e-ticaret sitenizi yalnızca İngilizce dilinde yaptığınızda, müşterilerin alışveriş yapma oranı hatırı sayılır derecede olsa da, İngilizce bilmeyen müşteriler sitenizdeki hizmet veya ürünleri satın almayacaktır. Bu engeli ortadan kaldırmak için satış yapacağınız hedef ülkelerin alışveriş alışkanlıklarına göre; dilinde, ödeme yönteminde, para biriminde, teslimat yönteminde ve hatta satış yapacağınız ürüne kadar yerelleştirilmiş çözümler sunmalısınız.

Hedef Ülkelere Göre Fiyatlarınızı Belirleyin

Genel olarak tüketiciler, kullandıkları para biriminde, yerel fiyatlandırmaları olan ürünleri satın alır ve bu tür hizmet veren e-ticaret sitelerini daha çok ziyaret etmektedir.

Bir müşteri sınır ötesinden ürün satın almak istediğinde tercih edilen bir ödeme seçeneği göremiyorsa muhtemelen sitenizi terk edecektir. Bu nedenle birçok seçeneği barındıran ödeme araçları sunmak, hem e-ticaret sitenizi hem de ürününüzün uluslararası erişimini artıracaktır.

Hedef Ülkelere Göre Reklam Çalışmaları

Pazarlama çalışmalarını doğrudan hedef ülkelere göre yaparken sosyal medya reklamlarının yanı sıra Google/Adwords reklam kampanyalarını da ilgili ülkeye göre yapmalısınız. Böylelikle reklamlarınızdan alacağınız geri dönüşümlerle birlikte, hedef pazardaki marka ve ürün görünürlüğünü de daha çok arttırabilirsiniz.

Gönderim Zamanlarında Net ve Hassas Olmalısınız

Yurt dışına satış yaparken güven vermek önemlidir. Tüketiciler daha önce karşılaşmadıkları bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmayı düşünürken, en çok teslimat süreçlerinden çekinmektedir. Bu nedenle de teslimat süreçlerini detaylı bir şekilde anlatmanız; lojistik firması bilgilerini, tahmini teslimat süresini, ayrıntılı teslimat ücretlerini ve sipariş takip sürecinin nasıl işlediğini e-ticaret sitenizde net bir şekilde anlatarak, müşterilerinizi bilgilendirebilirsiniz.

Gümrük Vergileri, Ek Ücretler ve Yasal Süreçlere Hakim Olmalısınız

Yurt dışına satışlarda uygulanan vergiler ve buradaki yasal süreçler farklılık gösterdiği için hem müşterilerinizi mağdur etmemek adına hem de işletmenizin resmi durumlar yüzünden zorlanmaması için bu konulara önem verilmelidir. Aksi takdirde siparişlerin müşteriye ulaşmaması ya da yasal sorunların ortaya çıkması, marka imajına zarar vereceği gibi size de maddi olarak zarar yaşatacaktır.

Müşteri Destek Hizmetini Hedef Ülkelere Göre Farklı Zaman Dilimlerinde Sunmalısınız

Yurt dışına satış yaparken önem verilmesi gereken bir diğer konu da farklı zaman dilimlerinde müşteri destek hizmeti sunmaktır. Dünyanın herhangi bir yerinden bir tüketici size ulaşmak istediğinde küresel hizmete yönelik bir müşteri desteği sunmalısınız. Yurt dışı satışlarda ön plana çıkmak amacıyla hareket ediyorsanız, müşteri destek birimini bu şekilde oluşturarak, olası destek senaryolarına da hazırlıklı olmalısınız.