ETGB Nedir?

E-ihracat yapabilmek için bilmeniz gereken en önemli konuların başında, kuşkusuz Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı ya da kısaltılmış hali ile ETGB gelmektedir. E-ihracat temel olarak mikro ihracat gönderinizi, yurt dışında yaşayan bireysel müşterinize iletmenizdir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için geçmişte gümrük müşavirine ihtiyaç duyulurdu. Ancak günümüzde kayıtlar operatör denilen taşıyıcılar tarafından, ETGB şeklinde tutulmaktadır. Böylece gümrük işlemlerine büyük bir zaman ayırmanıza gerek kalmaz. 

Elektronik Ticaret Gümrük Beyanının Avantajları Nelerdir?

E-ihracat yapmak için olmazsa olmazlardan biri olan Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı, hızlı kargo taşıyıcılar ya da operatörler tarafından elektronik ortamda düzenlenir. Böylece gümrük işlemleri kısalır. Ayrıca gümrük sırasında işlem yapıp komisyon alan kişiler aradan çıkarılır ve süreç daha ucuz hale getirilir. 

ETGB Sınırları Nelerdir?

2009 yılında gümrüklerin kısmi olarak dijitalleşmeye başlaması ile hayata geçen ETGB’nin sınırı, mikro ihracat sınırı ile aynıdır. Bu da 2019 yılının ortalarına kadar 7.500 Euro ve 150 kilogramdı. Ancak yapılan değişiklikle bu limit, 15.000 Euro ve 300 kilograma çıkarıldı. Kısacası yurt dışında yaşayan bireysel müşterinize 15.000 Euro ve 300 kilograma kadar gönderinizi, Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı ile yollamanız mümkün. 

ETGB Gönderim Yapılacak Ülkeye Göre Değişir mi?

Genellikle ETGB sınırı ile gümrük vergisi sınırı karıştırılmaktadır. Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı sınırı, gönderim yapılacak ülkeye göre farklılık göstermez. Ancak gümrük vergisi tutarları, gönderim yapılacak ülkeye göre değişiklik gösterir. Ülkelere göre gümrük vergisini hesaplamak için GOB2C’nin araçlarından yardım alabilirsiniz. Buraya ürünlerin toplam tutarını, para cinsi belirterek girmeniz ve gönderim yapılacak ülkeyi seçmeniz yeterlidir. GOB2C’nin gümrük vergisi hesaplama aracı size anahtar teslim fiyatı verir. Bunun içerisinde tüm ödemeler dahildir ve ekstra herhangi bir ödeme alınmaz.

ETGB Nasıl Oluşturulur?

ETGB’yi sizin adınıza gönderici şirket oluşturur. Bunun için paketinizi ve KDV’siz Türkçe faturanızı hazırlayıp GOB2C ya da anlaşmalı olduğunuz operatöre vermeniz yeterlidir. Bundan sonra size ise sadece arkanıza yaslanmak ve ürünün müşteriye ulaşmasını beklemek kalır. İsterseniz GOB2C’nin takip sistemi aracılığı ile ürününüzün e-ihracat serüvenini görüntüleyebilir ve ETGB kayıtlarına da kolayca ulaşabilirsiniz.