Yurt Dışına Satış Nasıl Yapılır?

Dünyanın çehresini değiştirmeyi başaran en önemli buluşlardan biri kuşkusuz internettir. 1950’lerin başında geliştirilmeye başlayan ve zamanla kişisel kullanım için sunulan internet, uzağı adeta yakın ediyor. Sadece iletişimi kolaylaştırmakla da kalmıyor. Aynı zamanda tüm ticari süreçleri de kolaylaştırıyor. Bunlar arasında en önemli noktalardan biri ise hiç şüphesiz ticarettir. İnternetle beraber dünyanın herhangi bir noktasından müşteri bulmak ve ona ürünlerinizi iletebilmek çok daha kolay hale geliyor. 

Amazon, Yandex Market, Hepsiburada ve Aliexpress

E-ticaret sitelerinin neredeyse tamamı ilk olarak yerel hizmet veriyordu. Örneğin şu an için dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Amazon, ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmet sunuyordu. Zamanla kıtalara açılmaya ve dünyanın hemen her ülkesine satış yapmaya başladı. Yine zaman geçtikçe şirketler, Amazon’un pazaryerlerine kendilerini ekleyebildi. Böylece Almanya merkezli A şirketi, Rusya’da yaşayan Vladimir’e, Amazon üzerinden ürün satabilmeye başladı. Kısacası internet ile beraber gelişen e-ticaret, bir noktada ihracata dönüştü ve internet üzerinden gerçekleştiği için e-ihracat denilmeye başladı. 

Yurt dışına satış yapabilmek için öncelikle müşterilerinize ulaşmanız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise bunu nasıl yapacağınızdır. Çeşitli yöntemler kullanarak müşterilere ürünlerinizi satabilirsiniz. E-ticaret siteleri, Instagram butikleri ya da kendinizin açacağı web sitesi bunlar arasında öne çıkan seçeneklerdir. 

Yandex Market, Aliexpress ya da Amazon’dan Yurt Dışına Satış

Yurt dışına satış yapabilmek için yukarıda da belirttiğimiz Amazon, Yandex Market ya da benzeri bir e-ticaret sitesinde hesap açmanız gerekir. Hesap açtıktan sonra ürünlerinizin fotoğraflarını yükleyip ürünlerin açıklamalarını yazmanız gerekir. Bu noktada İngilizce konusunda profesyonel yardım almak oldukça önemli. Bundan sonra ürünü tam olarak doğru noktaya eklemek kalıyor. Örneğin siyah erkek gömleği satacaksınız. Sekmeler sırası ile erkek > giyim > gömlek şeklinde olmalı. Genellikle sitelerin içerisinde renk ayrımı için etiketler bulunuyor. Burada da siyahı işaretlemelisiniz. 

E-ticaret sitesinde en çok dikkat etmeniz gereken konu ise kullanıcı puanıdır. Kullanıcılar, taahhüt ettiğiniz ücret ve süreyi dikkate alır. Yani 10 €’ya ve 7 gün içerisinde teslim garantisi ile ürün satılıyorsa asla bu kriterler aşılmamalıdır. Aşıldığı takdirde kullanıcılar size düşük puan verir ve başka kullanıcıların sizden ürün alma ihtimali azalır. 

Instagram’dan Yurt Dışına Satış

Instagram’ın butik özelliğini hayata geçirmesinden bu yana, birçok ürünün pazarlanması çok daha kolay hale geldi. Birçok üretici ürünlerini, Instagram butiği vasıtasıyla yerli ve yabancı müşterilerle buluşturmaya başladı. Tabii ki Instagram butiği ile yurt dışına satış yapabilmeniz için izlenmeniz gereken birkaç adım söz konusudur. İlk olarak yabancı müşterilere ulaşabilmek için reklam yapmak gerekir. Bunun için Facebook Business üyeliği açmak yeterlidir. Hangi ülkeyi ve kişileri hedefleyeceğinizi belirledikten sonra ise tek yapmanız gereken reklamı yayınla demek. Bundan sonra siparişler yavaş yavaş gelmeye başlayacak. 

Web Sitesi ile Yurt Dışına Satış

Markanızın web sitesini oluşturmanız ise yurt dışına satış konusunda başka bir yöntem. Bunun için bir web sitesi tasarımı ile uğraşan kişi ya da kuruluşlardan yardım almanız gerekiyor. Web sitesi üzerinden satış yapacağınız için çeşitli sertifikalar almanız ve sanal POS gibi hizmetlerden yararlanmalısınız. Tabii ki sitenin İngilizce, Fransızca ya da satış yapılmak istenen herhangi bir dile uygun hale gelmesi gerekecek. Son nokta ise sitenizi tanıtmak olacak. Bunun için Google Ads ile Google ve YouTube ya da Facebook Business ile Facebook ve Instagram reklamı hazırlamalısınız.  

Yurt Dışına E-İhracat Gönderimi Nasıl Yapılır?

Müşteri bulunduktan ve satış işlemi gerçekleştikten sonra ise geriye sadece ürünleri göndermek kalıyor. Bunun için kargo ya da kurye şirketlerini kullanmanız mümkün. Ancak bu durum yasal olmadığı için çeşitli cezalar ile karşılaşmanız olası. Ayrıca ürününüzün gümrükte kalması ve size iade edilmesi durumu söz konusudur. Yurt dışına e-ihracat ürünü göndermenin en kolay yolu ise GOB2C gibi hızlı operatörlerdir. GOB2C ile ürünlerinizin gümrük işlemleri kolayca gerçekleşir ve ekranda gördüğünüz ücretin dışında ekstra bir ücret ödemezsiniz. Ürününüzün herhangi bir nedenle müşterinize ulaştırılamaması durumunda ise fiyat içerisine dahil olan sigorta sayesinde zararınız karşılanır.