3PL Nedir?

3PLÜçüncü Taraf Lojistik için kısa tanım; bir işletmenin dağıtım ve yerine getirme hizmetlerinin bir kısmını veya tamamını üçüncü bir dış kaynak tarafından sağlamak için kullanılan lojistik ve tedarik zinciri yönetimidir. Daha önce, taşımacılık sözleşmelerinde yalnızca iki taraf vardı. Bunlar gönderici – büyük perakendeciler, üreticiler ya da toptancılar ve nakliye şirketleriydi. Temel yetkinlikler dışında lojistiği olmayan piyasaya daha fazla “satıcı” geldiğinde, üçüncü taraf lojistik sağlayıcıları olarak bilinen aracılar öne çıkmaya başladı. 2008 yılında kabul edilen mevzuatla üçüncü taraf lojistik; gönderilen ürünün mülkiyetinde olmamalarına rağmen, e-ticaret şirketinin talep ettiği yerine getirme faaliyetlerini yasal olarak gerçekleştiren taraftır.

Son on yılda internetin gelişmesiyle birlikte, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak daha fazla perakende satışı meydana geldi. Bu perakende satışı güçlendiren, üçüncü taraf lojistik sağlayıcıların devreye girmesi ve desteklemesiyle sağlandı. İyi bir üçüncü taraf lojistik sağlayıcılar, üreticilerinden yeni ürün alma ve nihai tüketiciye gönderme söz konusu olduğunda dış kaynak kolunuz olarak görev alır. Bazıları aynı zamanda perakende dağıtım ve iadelerle de ilgileniyor. Nihayetinde, siparişlerinizin alıcısına teslim edilmesini sağlarlar.

Üçüncü Taraf Lojistik Sağlayıcı Türleri

 • Taşımacılık
 • Depolama
 • Dağıtım
 • Nakliye ve müşteriye ulaştırma

3 PL’ler genellikle lojistik veya tedarik zinciri sürecinin sadece bir yönüne odaklanır. Ancak daha büyük 3 PL şirketler sorunsuz bir şekilde entegre olarak bütün süreçleri üstlenir.

 1. Ulaştırma Tabanlı Lojistik Sağlayıcılar

Ulaştırma tabanlı üçüncü taraf lojistik sağlayıcılar, nakliye konusunda uzmanlaşmıştır. Ürün sevkiyatını fabrikanız ve deponuz arasında veya sizinle alıcınız arasında gerçekleştirirler.

Ulaştırma tabanlı lojistik sağlayıcısına karar verirken şunlara bakılmalıdır:

Ürün gönderi yeri
Ürün varış yeri
Teslimat süresi
Teslimat seçenekleri
Servis hizmetleri
Fiyatlandırma

Global gönderi hizmeti ücreti için hesaplanan maliyetler, ürünün ithal edilmesi için teslimat ücretini odak alır. Ayrıca bu hizmetle birlikte ihracat yapılan ürünlerin vergi ve harçları ile başa çıkmada da yardımcı olabilirler.

 1. Depo ve Dağıtım Tabanlı Lojistik Sağlayıcılar

Depo ve dağıtım tabanlı lojistik sağlayıcılar, işler büyüdükçe depolama, sevkiyat ve iadeleri de ele alan en yaygın 3PL türüdür. Bu uluslararası depolar, iki günde teslimat, aynı gün ya da ertesi gün gibi teslimatlarda beklentileri karşılamak için kullanılır. Doğru sağlayıcıya geçmeden önce bir depo çözümü düşünüyorsanız, arayacağınız temel kriterler şunlardır:

Depo ağı: Tüketiciler hangi teslimat sürelerini istiyor? Siparişler ne kadar hızlı gönderilecekse, ağda o kadar fazla depo yeri gerekecektir. Örneğin, bir ürünün iki günü bulmadan hızlı teslim edilebilmesi için deponun son tüketiciye coğrafi olarak yakın konumlandırılması gerekir. Ayrıca bir ağdaki depolar arasında dağıtım yapılması için de yeterli envantere (ürüne) ihtiyacınız olacaktır.

Fiyatlandırma: Depo sağlayıcınız size şeffaf ve öngörülebilir bir fiyatlandırma modeli sunuyor mu? Büyüdükçe değişen bir fiyatlandırma modeliniz var mı? Tüm ücretleri önceden belirleyin ve iade yönetimi ile “kitting” (birkaç ürünü özel paketleme yapmak) veya imha gibi ihtiyaç duyabileceğiniz ekstra hizmetler hakkında da bilgi edinin.

Sigorta: Paketlerinizin hem teslimat sırasında hem de iade ve depolama sırasında tam sigortalı olmasını ister misiniz? Sigortalama çerçevesi belli fiyat aralıklarına göre belirlenir. Örneğin 100 dolara kadar mı yoksa daha mı fazla? Sigorta mı yoksa basitçe lojistik yükümlülük mü olduğunu belirleyin.

Teslimat hizmeti durumları: Gönderiler zamanında yerine getirilmediğinde depo sağlayıcınız iade veya kredi sunuyor mu? Deponuz kırılan veya kaybolan her eşya için size kredi veriyor mu? Tüm bu hizmetleri isteyin ve depo ortağınızın sunduğu hizmetleri garanti ettiğini bilin ve böylece sizde ürünleriniz için ne kadar sorumluluk alabileceğinizi anlayabilirsiniz.

Yönetim araçları: Lojistik dış kaynaklı olarak, tedarikçinizin ve mevcut envanter(ürün) yönetim sisteminiz, sipariş yönetim sistemi, sipariş işleme yazılımı veya depo yönetimi çözümü ile senkronize edebilmeniz çok önemlidir.

 1. Mali ve Bilgiye Dayalı Lojistik Sağlayıcılar

Çoğu e-ticaret şirketi, gelirleri yüksek seviyeye ulaşana kadar finansal veya bilgi tabanlı üçüncü taraf lojistik şirketleri ile çalışmayı tercih etmiyor. Bununla birlikte, genel endüstri ve mevcut eğilimler hakkında değerli bilgiler sağladıklarını da belirtmek gerekir. 3PL türleri, sahip oldukları yetkinlik ve üçüncü taraflar aracılığıyla tüm lojistik ağınızı, gönderi denetimini, maliyet muhasebesi kontrolünü ve envanteri(ürünü) izleme ve yönetme gibi birçok araçları optimize etmenize yardımcı olur.

Avantajları

3PL’nin önde gelen avantajı, size otomatik zaman kazandırmasıdır. Ürünlerinizin lojistik süreçleri için endişelenmek yerine, tek bir odak noktası ile ürünlerinizin sorunsuz bir şekilde müşterinizine ulaşmasını amaçlayan bir ortağınız olacak.

Uluslararası büyümenin sıkıntılarından biri, küresel yerine getirme yani teslimatla uğraşmaktır. Dünyada çok az sayıda insan, yurt dışı satışları ile uğraşırken bir yandan da ortaya çıkabilecek belgelere, gümrüklere ve diğer konulara bakmak ister. Sıfırdan depo kurmak ya da kiralamak, ürünlerin teslimatını uluslararası sağlamak ve tüm kağıt işlemlerini üstlenmek sizin için hem zaman kısıtlaması hem de maliyetli olacaktır. Bunların hepsini üçüncü taraf lojistik sağlayıcı iş ortağınız gerçekleştirir.

Sağlayıcınızı Nasıl Seçersiniz?

Üçüncü taraf lojistik sağlayıcı ile çalışmadan önce firmanızın durumunu belirlemek amacıyla ihtiyacınıza yönelik durumları belirleyin. Örneğin;

 • İşletmenizden üç ayda bir kaç teslimat alıyorsunuz?
 • Her ay kaç sipariş gönderiyorsunuz?
 • Maksimum kapasiteniz nedir?

Üçüncü taraf lojistik sağlayıcısında bulunması gereken özellikleri belirlediğimiz maddeleri de değerlendirmeye alarak size en uygun lojistik iş ortağınızı seçebilirsiniz.

 1. Uygulanabilir bir iş politikası var mı?
 2. Dokümanlarını paylaşabilecekleri en az iki yıllık bir finansal istikrar kaydına sahipler mi?
 3. Çalışma saatleri nedir (hafta sonları ve tatil günleri dahil)?
 4. Kapasiteleri zamanla arttı mı? Büyümesi kendi geçmişinize ve projeksiyonlarınıza uyuyor mu?
 5. Kaç tane depo işletiyorlar?
 6. Konumları yüksek hacimli alanlarınızla ilişkili mi?
 7. Güçlü müşteri referansları var mı?
 8. Sektörünüzdeki firmalarla çalıştılar mı? Hangi dikey alanda uzmanlaşmışlar?
 9. Gecikmeleri nasıl telafi ederler?
 10. Özel paketleme fişleri ve hediye mesajları veya hediye kartları sağlıyorlar mı?
 11. Ertesi gün teslimatları nasıl yerine getiriyorlar?
 12. Beklenmeyen ani artışlarda sipariş hacimlerini nasıl ele alıyorlar?
 13. Bir API veya onaylı bir uygulama aracılığıyla doğrudan e-ticaret mağazanızla entegre oluyorlar mı?
 14. EDI veya FTP dosya aktarımı yoluyla entegre edebileceğiniz bağımsız bir platformları var mı?
 15. Siparişler, sevkiyat bildirimleri, iadeler, stok sayımları, gelen satınalma siparişleri, ürün alma ve ayarlama bildirimleri için hangi iletişim türleri mevcuttur?
 16. Lojistik platformlarının kullanımı ne kadar kolaydır?
 17. Tekliflerindeki maliyetler nelerdir?

Üçüncü Taraf Lojistik Sağlayıcı Maliyetleri Belirlenirken Esas Alınan Hususlar

Nakliye masrafları: Ürünlerinizi fabrikanızdan deponuza göndermenin standart nakliye bedelidir.

Depolama ücretleri: Genellikle kullanılan alan miktarına bağlı olarak aylık olarak ücretlendirilir.

Teslimat Hizmeti Ücreti: Bir ürünü son müşterinize teslim edilmesindeki hizmet maliyetidir.


Entegrasyon Ücretleri: Bir hesap oluşturmak ve yazılımı entegre etmek için ödenen ücrettir.

Minimum Tutarlar: İşletmenizin durgun bir ayda olması durumunda, ödenmesi gereken minimum aylık harcamayı belirler.

3PL İş Ortaklığındaki Bir Sonraki Adım

Bir ortaklık oluşturmadan önce, her potansiyel ortakla taleplerinizi ve beklentilerinizi konuşmalısınız. Sadece web sitelerine bakarak uygun olup olmadığını anlayamazsınız.

En kötü durum senaryosunda, yanlış üçüncü taraf lojistik ortağıyla entegre olduğunuz zaman boşa harcama yapmış olacaksınız. İşiniz sadece yerine getirilmeyen siparişlerle dolup taşmakla kalmayacak, aynı zamanda gecikmiş ürünlerini bekleyen kızgın müşterilerden de sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ancak, teslimatların gözle görülür zorlukları önünüze çıktığında, gereken özeni göstererek doğru ortağı bulduğunuzu gördüğünüzde müşteri memnuniyetiyle birlikte işler rayına oturacaktır.