Ücretsiz kargo, maliyetini kaldıran nitelikli satın alımlar için belirtilen nakliye ücretlerinin talep edilmediği bir pazarlama tekniğidir. Firmalar, satış trafiğini ve hacimlerini arttırmak için çeşitli promosyonlar ve kampanyalar düzenler. Bu yöntemlerin başında da ücretsiz kargo gelmektedir. Kargo ücreti ödenen sitelerde neredeyse her potansiyel 2 müşteriden 1’i, ödeme sayfasına geldiğinde kargo ücreti nedeniyle siteyi terk ediyor. Bu da sepeti terk etme oranını artırarak hedeflenen satış rakamlarına ulaşılamamasına sebep oluyor. Ücretsiz kargo seçeneği sunulan sitelerde ise, satış oranlarında artış sağlanıyor.

Ücretsiz gönderim, e-ticaretin diğer bir bileşeni olarak uygulanan psikolojik bir manevradır. “Ücretsiz/Bedava” olan her şey iyidir. Bu “Ücretsiz/Bedava” kelimesini “Kargo” kelimesi ile birleştirince, alışveriş yapanların aklına başarılı bir şekilde yer eder. Öyleyse, Ücretsiz Kargo Promosyonu işe yarıyor mu?

Ücretsiz kargo gibi uygulamalar kullanıcılara beklenmedik bir şekilde kazançlı alışveriş yaptıklarını düşündürüyor. Çünkü ürüne biçilen fiyata ek bir ödeme çıkması, genellikle tüketicileri alışverişten vazgeçmeye itiyor. Üstelik ücretsiz kargo imkanının etkisi, son yıllarda gittikçe değerini arttırıyor. Tüketicilerin internetten birşey satın alırken sadece ürüne odaklanmaları ve ek bir ücret ödememeleri anlamına gelen ücretsiz kargo, e-ticaret firmalarının imajını olumlu yönde etkilemesi bakımından da önemlidir. Çünkü indirim kârın bir kısmından vazgeçmek anlamına gelirken kargonun ücretsiz olması, e-ticaret firması için ek maliyet anlamına gelir. Bu da doğrudan müşteri memnuniyeti sağlıyor.

Ancak burada müşterinin aklında takılan birkaç nokta bulunuyor. Bu da kargonun ücretsiz olması durumunda, ürün fiyatlarına kargo ücretinin eklendiği düşüncesidir. Ayrıca ürünlerde indirim yapılıp kargo ücreti ödenmesi gerekiyorsa, bu durumda müşteriler tek seferde birden fazla ürün satın alarak ödenen kargo ücretini önemsiz kabul ediyor. Yani her şekilde müşteri ürün satın alırken kargo maliyetinin ek masraf olmasını istemiyor. Bunun için birçok farklı yöntemle müşterilerinize ücretsiz kargo promosyonu yapabilirsiniz. Bunlar;

  • Sınırlama olmadan, hiçbir nitelik aranmadan sağlanan ücretsiz kargo.

“Bir şey satın al ve bedavaya gönderilsin.”

  • Üye olunduğu takdirde sağlanan ücretsiz gönderim.

“Alışveriş yaptığınız siteye üye olun ücretsiz kargodan yararlanın.”

  • Yeteri kadar harcama yapıldığında sağlanan ücretsiz gönderim. Bazı satıcılar minimum sipariş eşiği belirler ve bu tutarın üzerinde harcarsanız, ücretsiz gönderim için hak kazanırsınız.

“50 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargodan yararlanın.”

  • Belirlenen ürünlerin satın alınmasında sağlanan ücretsiz gönderim. Bu yaklaşımla, alıcılar yalnızca belirli öğeleri satın aldıklarında ücretsiz kargodan yararlanmaya hak kazanır.

“Kırmızı etiketli ürünlerde ücretsiz kargo fırsatı!”

  • Belirli bir süreden önce veya belirli bir süre sınırlaması içinde alışveriş yapıldığında sağlanan ücretsiz gönderim. Birçok ücretsiz gönderim promosyonları zamana göre kısıtlanır. Bu, belirli bir promosyon zamanında alışveriş yapmanız gerektiği anlamına gelir.

“Yılbaşına kadar yapacağınız alışverişlerde kargo bedava!”

Ücretsiz kargo promosyonları her zaman genel satış gelirlerini ve kârını arttırmak ve müşteri memnuniyeti sağlamak için  seçilecek en iyi yollardan biridir.