Katma değer üretmeyen aracılık ticareti, 21. yüzyılda artık perdeden kalkıyor. Google, Facebook ve İnstagram gibi sosyal medya platformları sayesinde, ihracat yapılan ülkelerdeki toptancı-ithalatçı şirketleri aradan çıkararak, nihai tüketicilere direkt olarak ulaşmak mümkün hale geliyor. Türkiye nitelikli bir üretici ülke konumunda ve dünyada “Made in Turkey” oldukça itibar yaratmaktadır. Bunu avantaja çevirmek ve ülke ekonomisine katkı sağlamak gerekir. E-ihracatın yaygınlaşması ve alternatif satış kanallarının çoğalmasıyla birlikte, kaliteli ve uygun fiyatlı ürünlerin çok daha fazla çeşitle tüketiciye ulaşması cazip hale gelmektedir. Gelişimini hala devam ettiren e-ihracat, yeni trendlerin oluşması ve yapılan yatırımlarla, her geçen gün daha fazla müşteri potansiyelini kendine çekmektedir.

E-ihracat işi bir odaklanma ve kararlılık işidir ve birçok işi aynı anda doğru yapmak zorundasınız. Bunun için e-ihracat süreci öncesinde stratejik planlamalar yapmak size yol haritası çizecek; bu yolda sermayenizi oluşturacaktır. Yurt dışında satış yapmak ve faaliyet yürütmek için, bu yol haritalarını takip etmek, başarıyı yakalamak ve mesafe kat etmek için önem taşımaktadır. Yolun neresinden başlamalıyım, neler yapmalıyım diyenler için baştan sona e-ihracat süreçlerini derledik ve “Adım Adım E-ihracata Başlama Rehberini” oluşturduk.

 1. Adım: E-ihracat Oluşumu için Gerekli Resmi Prosedürleri Tamamlayın 

İlk olarak e-ihracat gerçekleştirdiğinizde vergi mükellefi olmanız gerektiğinden, ölçeği ne olursa olsun bir firma ya da bireysel oluşum kurarak, yapacağınız e-ihracatı resmileştirmelisiniz. Bu zaten var olan firmanız da olabilir.

İkinci olarak yapacağınız işlem ihracat olarak gerçekleşeceğinden işletmeniz adına gümrük dosya kaydı açılması gereklidir ve bedelli EGTB oluşturulmalıdır. Bunu gerçekleştirmek için İhracatçılar Birliğine kaydınızı yaptırmalısınız. Türkiye’deki ihracatçı birliklerinin genellikle hepsinde bir aidat ücreti vardır ve yıllık 200 TL civarındadır. Üyelik oluşturma süreci kolaydır. Şirket bilgilerinizi, imza sirküleri vb. belgelerinizi tam hazır ettiğiniz takdirde 1 saat gibi kısa bir sürede kaydınız yapılmaktadır.

Daha sonra bedelli EGTB oluşturulup, gerçekleştirdiğiniz e-ihracat için resmi satış faturası zorunluluğu vardır. Faturanız ihracat yaptığınız için Türkçe ve İngilizce olarak tasarlanmalı, indirim, teslimat ücreti ve ihracat rejimlerine ilişkin bilgilere de yer verilmelidir. Böylece hem Resmi Satış Faturanız hem de gönderi yaptığınız ülkedeki gümrüklerde Proforma Fatura olarak kullanılabilmektedir.

Satış işlemlerinde genellikle kredi kartı kullanılacağından, elektronik ödeme hizmetleriniz için bir bankayla anlaşmalısınız.

 1. Adım: Ürün ve Hizmetlerinizi Belirleyin

Bu adımda e-ihracatta satış yapmayı düşündüğünüz ürün ile vereceğiniz hizmet çeşitliliği belirlenmelidir.

Tüketicilere sunacağınız ürünü iyi analiz ederek; ürünün maliyeti, kâr oranı, beklentileri karşılaması ve ihtiyaçlara uygun olması gibi talep unsuru oluşturabilecek; satış sonrasında problem çıkarmayacak ürünler tercih etmelisiniz.

Ürünlerin satışının e-ihracata uygun olması ve stok sorunu yaratmaması da önemlidir.

Yapılan gönderilerin satışı ve teslimatı sorunsuz gerçekleşiyor olsa da, satış yapacağınız ülkenin kısıtlı ve yasaklı ürünler listesine bakmalısınız. Bunlar genellikle güzellik ve kozmetik ürünleri, tüketici elektroniği ürünleri ve sağlık ürünlerinde olmaktadır. Bunun dışında ayrıca gönderimi belirli bir şarta bağlanan ürünler de mevcuttur.

Ürün seçimi konusunda, feyz almak açısından bulunduğunuz sektör içerisinde ya da e-ihracatta, başarılı veya başarısız olmuş girişimleri değerlendirin. Rakiplerinizi tanımaya çalışın ve web sitelerini ziyaret ederek hizmet anlayışlarını kontrol edin; hangi ürünlerin satışta olduğunu ve fiyatları ne durumda notlar edinin. Sanal mağazada üstün oldukları noktaları belirleyerek ipuçları elde edilmelidir.

Tüm bu fizibilite çalışmalarından sonra hedef kitlenizi belirleyerek işe başlayabilirsiniz.

 1. Adım: Hedef Kitlenize Ulaşmanın Yollarını Bulun

Hedef kitlenin belirlenmesi adımında satış yapmayı planladığınız ülkeler belirlenmelidir. Bu ülkelerdeki müşteri kitlesinin kullanıcı profillerini çıkarabilirsiniz. Çıkardığınız profilleri cinsiyet, yaş, iş ve ilgi alanları gibi kategorilere ayırarak, ayırmış olduğunuz kategorilerdeki insanları nasıl sanal mağazaya çekebileceğiniz konusunda çalışmalar yapabilirsiniz.

Tüketiciler nerelerden alışveriş yapıyorlar, ne tür ihtiyaçları var, önem verdikleri değerler nelerdir, alım güçleri nasıl gibi sorulara cevap bularak çözümler üretebilirsiniz.

Bu kitleye ulaşırken dijital kanallardan hangilerini kullanacağınız, ne tür içeriklerle pazarlama yoluna gideceğiniz, sosyal medya hangi konumda fayda sağlayacak belirlenmelidir. Sosyal medyada, müşterilerinizle etkileşime geçmek, marka bilinirliğini arttırmak adına aktif olmak önemlidir. Bu etkileşim sayesinde iletişimde hız ve pratiklik sunmak memnuniyet sağlayarak sadık müşteri kitlesi oluşturulmasında etkendir. Ek olarak trendleri takip etmek, hedef kitlenin alanına girmenizde rol oynayacaktır.

 1. Adım: E-ihracat Yapılacak Pazarları Analiz Edin

E-ihracatı yapılacak ürünleri belirlemek kadar ihracatın yapılacağı pazarın analizi de önemlidir. Hedef bölgenin potansiyelinin satışlarınız için uygun olup olmadığı, e-ihracat yapan rakiplerinizin konumları değerlendirilmelidir. Pazarda e-ihracatı yapılan benzer ürünlerin ne durumda olduğu ve bu ürünlerin pazarda sağladığı avantajlar-dezavantajlar nelerdir gibi durumları inceleyerek piyasaya hakim olmak gerekmektedir. Satış yapılacak ülke bu ürünlerden hangilerine e-ihracatta daha çok yöneliyor, hangi ürünlerin pazarlamasında açık olduğunu saptamak satış için doğru tercihler sağlayacaktır.

Ürünleri belirlerken aynı zamanda toplam alım gücü, ülkenin ekonomik ve finansal koşulları, devlet istikrarı, sosyo-kültürel güçler, teknoloji düzeyi gibi pek çok faktör de etki etmektedir.

Gerçekçi adımlar ile ilerlediğiniz takdirde, yaşanması muhtemel problemlerin önceden önüne geçebilirsiniz.

 1. Adım: Satış Kanalı Oluşturun (Web Sitesi, Pazaryeri, Sosyal Medya)

E-ihracat yapacağınız online mağazanız, tüketiciler için güven algısı oluşturma, farklı soru ve sorunlar için ulaşılabilir bir kaynak olmak, ayrıntılı bilgiler sunmak açısından önemlidir. Bunun için kendi web sitenizi oluşturabilir yada halihazırda müşteri kitlesine sahip olan büyük pazar yerlerinde yer edinebilirsiniz. Farklı bir alternatif yol ise Facebook, İnstagram gibi sosyal medya üzerinden satış yapmak olabilir.

E-ihracatta anahtar kelimenin yerelleşmek olduğu unutulmamalıdır. Web sitesi de yerelleşmek üzerine kurulmalıdır. Özellikle yerel dil oluşturarak tüketicinin aklındaki sorulara daha net cevaplar bulmasını kolaylaştırın. Bunun gibi yerel telefon, yerel adres, yerel ödeme yöntemleri gibi hususlarla, müşterilerinize onların dilinde ulaşmak, ürünlerinizle ilgili bilgileri kullandıkları dilde açıklamalar yapmak, memnuniyet ve güven sağlayacaktır.

Her ülkenin para birimi değerlerindeki farklılıklardan dolayı, döviz kur seçimi ve ülkeye göre özel ürün fiyatı vermelisiniz. Bir ülkede ürüne biçilen fiyat başka bir ülkede görece çok ucuz ya da pahalı olabilir.

Ürün siparişindeki son adım olan ödeme sayfasında ise, ülkelerin kendi ödeme alışkanlıkları olduğundan farklı seçenekler verilmelidir. Genel olarak kredi kartı tercih edilse de banka havalesi, otomatik ödeme, kapıda ödeme, e-cüzdan gibi uygulamalar da koymalısınız. Ödeme sayfasında ülkeye ve sepet tutarına göre gümrük vergisi ve harçlar da hesaplanabilmelidir. Farklı teslimat seçenekleri için farklı fiyat tanımlamaları, ürüne ait GTİP ve tercüme girişleri özellikleri bulunmalıdır.

Daha fazla bilgi için B2CDirect_Blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz..

Kendi web sitenizi oluşturmadan, bir pazar yeri üzerinden de satışlarını yürütebilirsiniz. Bunun için Amazon, Etsy, Ebay gibi büyük pazar yerlerini tercih edebilirsiniz. Yapmanız gereken bunlardan birinde mağaza açarak ürünleriniz için ayrı ayrı ilan girmek olacaktır.

Pazar yerleri dışında yüksek oranda kullanıcıları olan ve bu kullanıcıların birer potansiyel müşteri olduğunu düşünürsek Facebook, İnstagram da satış için değerlendirilebilir.

 1. Adım: E-ihracatın Fiziksel Adımı olan Lojistiğe Önem Verin

Bir siparişin yurtdışı teslimat sürecinde sırasıyla şu adımlar oluşturmaktadır;

 • Sanal veri yönetimi ve eksik verilerin tamamlanması
 • Ürünün deponuzdan alınması
 • Türkiye’de gümrüklenmesi
 • Gümrük vergilerinde ödemeli ya da ödemesiz tercihleriyle işlemlerinin yapılması
 • Alıcı ülkeye transferinin sağlanması
 • Alıcı ülkede gümrüklenmesi
 • Müşterinize teslimatın yapılması gibi önemli operasyon adımları vardır.

Gümrük vergileri kısmında bilmeniz gerekenler şunlardır;

 • DDU (Delivered Duty Unpaid):Gümrük Vergileri Ödenmemiş Teslimat anlamına gelmektedir. Gümrük vergisi ve harçları işlem sırasında hesaplanır ve müşteriye fatura edilir. E-ihracat yapan taraf bundan sorumlu değildir.
 • DDP (Delivered Duty Paid):Gümrük Vergileri Ödenmiş Teslimat’tır. E-ihracat yapan tarafa fatura edilir. Müşteri herşey dahil sipariş vermiştir.
 • GDDP (Guarenteed & Delivered Duty Paid):Gümrük Vergileri Garantili ve Ödenmiş Teslimat, Türkiye’de ilk ve sadece B2CDirect tarafından sunulmuştur. Gümrük vergisi ve harçlar hesaplanır ve garanti edilmektedir.

Bu süreç  aslında e-ihracatın fiziksel ayağını oluşturan lojistik için iyi bir altyapıyı gerektirmektedir. Satışlardan kâr elde etmek için kargo bedellerini iyi hesaplamalı, ürünlerinizi nasıl göndereceğiniz konusunda sıkı bir araştırma yapmalısınız. Satın alınan ürünlerin sorunsuz ve en yakın zamanda ulaştırılması, güvenilir olması, geniş lojistik departmanına sahip olunması önemli hususlardır.

Ücretsiz kargo, ertesi gün teslimat, ekonomik gibi seçenekler belirleyerek, her biri için ödeme çeşitliliği sunmalısınız. Uygun fiyatlarla tercih edilme unsuru oluşturabilirsiniz. Ayrıca kapıda ödeme ya da ülkelerin en çok tercih ettiği ödeme yöntemleriyle alternatifler yaratmak satışlarınız için faydalı olacaktır.

Gönderilerim aşamasında gümrük işlemlerinin hızlı ve masrafsız sonuçlanması, teslimat için verdiğiniz iş günü güvencesinin zedelenmemesi için önemlidir. Varış noktasında ise teslimat yapılacak olan ülkenin kanunlarına tabi olmasından ötürü, o ülkenin işlemleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir.
İyi bir ambalajlamayla gönderi yapmanız, e-ihracat sitesinin müşteriyi etkilemesi için önemli bir ayrıntıdır. Ürün boyutu ve ağırlığına göre teslimat hizmet ücreti alındığı için ambalajlarınızı küçük tutarsanız maliyet açısından düşük kargo ücreti sunmanız mümkün olur. Ürünün müşteriye zamanında, hesaplı ve hasar görmeden ulaştırılması e-ihracatta itibar sağlamak için önemlidir.

Müşterilerinizin teslimat beklentilerini sitenizde bildirdiğiniz şekilde gerçekleştirmeniz memnuniyet açısından önemlidir. Tüm bu lojistik sistemi kendiniz kurabilir ya da size fayda sağlayacak lojistik ortaklık sağlayabilirsiniz

 1. Adım: Satış Sonrasında da Hizmet Vermeye Devam Edin

Satış sonrasında ise alıcılara müşteri hizmetleri, sorunsuz iade gibi konularda da hizmet vermeye devam edilmelidir.

Sipariş ve Ödemenin İadesi durumlarının oluşması

İadeler konusunda büyük sıkıntılar yaşamamak için doğru planlama yada doğru iş ortaklığı yapmak önemlidir. Yoksa müşteri memnuniyeti için uyguladığınız düşük kar marjları, uluslararası iade masrafları pahalıya gelebilmektedir. İade politikanız sürdürülebilir ve işletme karlılığına zarar vermemelidir.
Bu tür lojistik adımlar önceden çeşitli senaryolarla tasarlanmalı, hangi durumlarda iadelerin kabul edileceği ve ne tür iade masraflarının müşteriye ait olacağını açık bir şekilde belirtmelisiniz. İade politikanız sorunlu olduğu takdirde müşteri kaybınız da beraberinde gelecektir.

Müşteri Hizmetleri

Sitenizde gerekli bilgiler ve açıklamalar yer alsa da, yurt dışından sayfanıza ulaşan tüketici, direkt olarak sizinle iletişim kurmak isteyebilir. Bunun için iletişim kurabilecekleri kanallar oluşturmalı ve tüketicinin anlayabileceği dilde iletişim kurabilecek ekibiniz olmalıdır.
Bu gibi durumlarda İngilizce en çok kullanıldığından en azından bir kişinin yetkin seviyede yazma ve konuşma becerisinin olması gerekmektedir.
Direkt iletişime geçme nedenlerinde en çok teslimatın gecikmesi, ürünün defolu çıkması, iade yada değişim talebinde bulunulması gibi durumlarda olmaktadır.
Bu süreçte ortaya koyacağınız olumlu izlenim, müşterinin tekrar sitenize gelip alışveriş yapmasında büyük rol oynayacaktır.